Dalo se očekávat, že Česká národní banka zasáhne proti stále stoupající inflaci. Překvapením však je to, jak moc sazby ve finále zvedla. Z očekávaného navýšení 0,5 % je reálných 0,75 %. Úroková sazba se tedy téměř zdvojnásobila na 1,5 %. Navýšení úrokových sazeb je navíc nejvyšší za poslední čtvrtstoletí. 

 

Úroky porostou

Tento zásah ČNB v praxi znamená, že banky zvednou sazby na hypotečních úvěrech. Ty přitom rostly už předtím, jejich nárůst proto bude o to větší. Proto jestli uvažujete o hypotéce, rozhodně neváhejte. Zvýšené náklady komerční banky promítnou do úroků pravděpodobně v řádu dnů. Naopak příliš pospíchat nebudou banky s navyšováním úroků na spořících účtech a termínovaných vkladech. Úroky zde porostou, ale bude to spíš postupný proces.

Ačkoliv je růst úroků nepříjemný, ČNB musela zasáhnout proti stoupající inflaci. Ta naposledy zvedla ceny o 4,1 %, což překonalo veškeré odhady. Navíc lze očekávat, že do konce roku toto číslo ještě poroste. Podpoří to především neustálé narůstající ceny elektřiny a plynu.