Mnoho lidí se rozhodlo, že si do konce roku nechají přiznat předčasný důchod. A není se čemu divit – letos to pro vás bude výhodnější, než když přiznání odložíte až na další rok. Proto pokud na na předčasný důchod máte nárok, neváhejte. Vysvětlíme si, proč tomu tak je.

Ve výši nově přiznávaných důchodů se totiž odrážejí mimořádné valorizace. Ty se objevily kvůli přetrvávající vysoké inflaci. Vznikla tak docela nečekaná situace, které se rozhodlo využít mnoho lidí. Těm, kdo letos půjdou do předčasné penze, bude vyměřena vyšší částka, než těm, kteří půjdou příští rok do řádného důchodu. A nejedná se přitom o zanedbatelné částky. Rozdíl bude až o tisíc korun měsíčně.

Zažádat o předčasný důchod navíc neznamená přestat pracovat. Jediné, co musíte udělat, je požádat o tzv. důchod bez výplaty. Ten pak ukončíte v momentě, kdy na řádný starobní důchod budete mít nárok. Tomuto postupu se také říká výpočtová zamítačka.

V praxi to vypadá následovně. Při výpočtové zamítačce si necháte přiznat starobní důchod ještě letos (vhodným datem je i 31.12.2022). V žádosti uvedete, že nechcete důchod vyplácet z důvodu pokračujícího výkonu důchodově pojištěné výdělečné činnosti, tedy např. zaměstnání. Po skončení této činnosti (k datu řádného nároku na důchod/ k jinému vhodnému datu) požádáte o uvolnění výplaty pozastaveného důchodu. Ten bude navýšen o proběhlou valorizaci.