Inflace už dlouhou dobu drtí českou ekonomiku, stejně jako úspory obyvatel. Ochránit hodnotu svých nešetřených peněž není v současnosti lehké, ale zároveň to není ani nemožné. Ukážeme si několik řešení, které se nabízí.

Na situaci jako je ta dnešní se nejvíce hodí státní protiinflační dluhopisy. Jejich roční výnos totiž odpovídá inflaci, kterou za daný rok Česká národní banka vykáže. Tyto dluhopisy se proto vydávají v době, kdy inflace není. Problémem tedy je, že v současné době se další emise těchto dluhopisů rozhodně nechystá. Stát by byl sám proti sobě, kdyby vydával dluhopisy, ze kterých bude platit majiteli úrok hodně přes 10 %. Poslední příležitost k nákupu tak byla na začátku ledna letošního roku. Jaké jsou další možnosti ochrany peněz?

Dobrou investicí, která ochrání před inflací, jsou akcie (potažmo ETF fondy). Akciový trh má totiž tendenci inflaci překonávat. Důležité je ale vytrvat. Téměř určitě přijdou krátkodobé propady cen akcií (růst cenové hladiny je těžký pro každý podnik), ale těch se nebojte. Z dlouhodobého hlediska vám akciový trh pomůže.

Zlato, komodity a kryptoměna – co s nimi?

Zlato se už mnoho let považuje za dobrou ochranu před inflací. Není však tak úplně pravda. Respektive tento názor je spíše přežitkem. V současné době je cena zlata zhruba tam, kde byla v roce 2012. A přesto, že za tu dobu inflace hodnotu peněz výrazně snížila, cena zlata neroste. To jasně naznačuje, že zlato jako ochrana před inflací nefunguje. Jako uchovatel hodnoty funguje, ale jenom ve velmi dlouhém horizontu (v řádu desítek let). 

Často zmiňovanými jsou také kryptoměny. Především díky omezené nabídce, by měl Bitcoin teoreticky před inflací chránit. Problém je ale v tom, že není jasné, jestli půjde o spolehlivé zajištění proti inflaci v dlouhodobém horizontu. Má totiž příliš krátkou historii a neexistují tak data k porovnání. Nepříjemné jsou také jeho časté výkyvy cen (to se týká všech kryptoměn).

Poslední možností investice jsou komodity. Jedná se však o velmi rizikovou investici, která není pro všechny. Už jenom nákup komodit jako je ropa, zemědělské produkty nebo kovy je náročný. Zpravidla je to možné jen skrze komplikované finanční nástroje. A ačkoliv jejich ceny v době inflace většinou výrazně rostou, nemusí to tak být vždy. Jejich hodnota závisí na nabídce a poptávce, které jsou však velmi nepředvídatelné.