Jestliže vlastníte nějaký majetek – dům, byt, chatu či garáž – vyplatí se ho chránit. Když už vypukne požár, zastihne vás povodeň nebo jakákoliv jiná živelná katastrofa, většinou zničí vše. S nečekanými a často zdrcujícími finančními výdaji za opravy vám pomůže pojištění nemovitosti. V článku si ukážeme, jak si pojistnou smlouvu nastavit a na co si dát pozor při sjednávání.

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Než se rozhodnete pojistit, je dobré si ujasnit některé pojmy. Prvním je pojištění nemovitosti. To chrání stěny, podlahu, střechu, kuchyňskou linku, vestavěné skříně, vybavení koupelny a další stavební součásti. V podstatě všechny části, které jsou k nemovitosti přidělány „napevno“. Když chcete, aby se ochrana vztahovala i na vybavení jako je nábytek, doplňky nebo elektroniku, potřebuje pojištění domácnosti. Vyplatí se uzavřít obojí.

Pozor na povodně, záplavy a atmosférické srážky

Ačkoliv se to nezdá, povodně, záplavy a atmosférické srážky nejsou totéž. Nejvíce se pletou první dva. Důležité je proto mít ve smlouvě ochranu před oběma, ideálně však před všemi. V čem je tedy rozdíl? O povodni mluvíme, pokud voda dočasně zaplaví území v důsledku tání sněhu, intenzivních srážek nebo třeba při zvýšení hladiny podzemních vod. Když ale dojde k zaplavení většího území s klidnou hladinou vody, jde o záplavu.

Výjimky

Pozor na to, že z pojištění nemovitosti jsou vyloučeny budovy, které neslouží k bydlení. Tedy třeba ty, ve kterých podnikáte nebo objekty jako jsou skleníky, zahradní krby nebo pařeniště.

Vyplatí se balíček

Rozhodně se vyplatí pojistit nemovitost i domácnost zároveň. Už jen z toho důvodu, že se téměř nikdy nepoškodí pouze stěny bez vnitřního vybavení nebo naopak. Pojišťovny většinou nabízejí nějaký balíček, který je cenově zvýhodněný. Navíc pomocí něj ochráníte svůj majetek komplexně.

Nezapomínejte na revizi výši pojištění

Pojištění sjednáváte na určitou částku podle odhadované hodnoty majetku. Pokud ale během let něco přistavíte, opravíte nebo přestavíte, měli byste pojistku upravit o tuto zvýšenou hodnotu. Když bude v případě škody majetek podhodnocen, může vás nemile překvapit částka, kterou pojišťovna vyplatí.

Údržba

Důležité je také nic nepodceňovat a o majetek pečovat – např. pravidelně čistit komín a raději spoléhat na odborníky ve věcech jako je údržba kotle nebo zapojení sporáku apod. Zanedbání péče nebo neodborné zásahy do elektrického nebo plynového vedení, často vedou ke snížení výplaty odškodného.