Ne všechno v životě vychází, jak byste si přáli. Může se stát, že zjistíte, že nestíháte splácet jednu nebo více půjček. Takovou situaci je potřeba především co nejdříve začít řešit. Nikdy před ní nezavírejte oči. Připravili jsme si pro vás několik strategií, jak si s nastalou situací poradit. 

Radši se zpožděním než vůbec

Když se stane, že už určitě nestíháte splatit půjčku včas, snažte se platbu doručit alespoň do 30 dnů od data splatnosti. Nejedná se ještě o skutečné zpoždění, které by vás dostalo do problémů.

Komunikovat s věřiteli

Jakmile zjistíte, že byste se splácením včas mohli mít problém, obraťte se na svého věřitele. Vysvětlete mu, co se děje a nabídněte mu např. nižší splátku. Pokud by bylo jednání úspěšné, věřitel vám může umožnit odklad data splatnosti nebo dokonce na nějaký čas splátky vynechat. Ze strany věřitele nemusí být podobná žádost vyslyšena, ale je lepší tuto možnost alespoň vyzkoušet. 

Konsolidace nebo refinancování

Pravděpodobné je, že někde na trhu existuje výhodnější úvěr. Pokud ho najdete, je možné, že po konsolidaci osobních půjček budete mít nižší splátky a také nižší náklady na úrok. Vyplatí se to především u půjček na kreditní kartu nebo u půjček do výplaty. O novou půjčku vždy žádejte ještě předtím, než začnete mít problémy se splácením a začnete vynechávat. V takovém případě by mohli věřitelé s půjčkou váhat.

Půjčka s ručením

Jestliže jste při žádosti o půjčku ochotni ručit, např. nemovitostí, je pravděpodobné, že dojde k jejímu schválení. Problémem je ale to, že když dáte majetek do zástavy, při nesplácení o něj můžete přijít. V případě, že ručíte svým domem, při exekuci vám ho zabaví. Toto rozhodnutí si proto vždy dobře promyslete. Vždy ale dejte této půjčce přednost před půjčkami z nebankovních institucí. Ty bývají velmi nevýhodné.

Určete si, co bude prioritou

Pokud se někdy dostanete do situace, že se budete muset rozhodnout, které půjčky splácet a které ne, nikdy nepřerušujte hrazení půjček na bydlení a na auto. Rozhodně totiž nechcete přijít o střechu nad hlavou nebo auto, obojí nutně potřebujete. Když neexistuje jiné východisko, raději přestaňte splácet kreditní karty nebo osobní půjčky. Kromě bydlení by mělo být vaší prioritou i zdraví. Hradíte-li si sami zdravotní pojištění, ani to nepřestávejte platit. 

Nebojte se vyhledat pomoc

Na problémy se splácením nemusíte být sami. Rozhodně se proto nebojte vyhledat pomoc. Nejlepší je obrátit se na úvěrové poradenství. Tam vám poradí, jak nepříjemnou situaci začít efektivně řešit. Důležité je najít důvěryhodného poradce. Ten navrhne plán správy dluhů na základě potřeb jednotlivých klientů. Podobné služby bývají mnohdy zdarma. V Česku fungují v rámci neziskových organizací jako je Člověk v tísni nebo ČeskobezDluhů.