Refixace (či refinancování) stávající hypotéky bude v letošním roce (v porovnání s předchozími) obzvláště drahé. Jestliže i vám končí sjednaná doba fixace hypotéky, příliš dlouho neváhejte a zvažte možnost refinancování. Představíme vám několik tipů, které vám refinancování hypotéky pomohou zvládnout. 

Na pokles sazeb nespoléhejte

Šance, že v blízké době poklesnou úrokové sazby hypoték, je mizivá. Jejich zvyšováním se Česká národní banka snaží brzdit inflaci a s ní spojené zdražování. Proto k jakémukoliv snižování sazeb v nejbližší době určitě nedojde.

Nabídky porovnejte

Nejvýhodnější úrokovou sazbu nemusí nabízet zrovna vaše banka. Proto se vyplatí rozhlédnout po celém trhu a vše důkladně zanalyzovat. A ačkoliv jsou sazby hypoték vysoké, při refinancování je stále možné ušetřit. Doporučuje se nechat toto hledání na odborníkovi. Nejenže vám to ušetří čas, ale také něco nepřehlédnete a neuděláte někde chybu. Protože nejde jen o „pouhé“ srovnání úrokových sazeb, ale také porovnání podmínek jejich získání. Což je něco, co nemusí být lehce zjistitelné.

Volte raději kratší fixaci

V dobách velmi nízkých úrokových sazeb hypoték bylo zvykem volit delší fixace. To ale dnes už neplatí. Se sazbami na vrcholu je každé procento na splátce hypotéky znát. Nejvýhodnější jsou momentálně pětileté fixace. Jedná se totiž horizont, ve kterém by se úrokové sazby mohly vrátit na příznivější hodnoty mezi 3 a 4 %.