Zelená hypotéka přináší několik výhod – budete mít nižší úrokovou sazbu, levnější pojištění a další. Získat ji může každý, kdo usiluje o to mít úsporné bydlení. Nezáleží tedy na tom, jestli kupujete novostavbu, nebo rekonstruujete starší dům. V dnešním článku si představíme, kdo na zelenou hypotéku dosáhne a které banky ji nabízí.
Ačkoliv zelená hypotéka je na českém trhu dostupná teprve krátce, usiluje o ni čím dál více lidí. Což potvrzuje také rostoucí množství poskytovatelů. Zelená hypotéka se od té klasické neliší o tolik. Pokud ji ale získáte, největší výhodou jsou nižší úroky.
Co musíte k získání zelené hypotéky splnit
Některé podmínky získání tohoto druhu hypotéky jsou stejné jako u klasického úvěru na bydlení. Musíte tedy doložit své příjmy, mít dostatečnou bonitu a dobrou úvěrovou historii. K tomu musíte navíc doložit, že peníze použijete na nákup, rekonstrukci či stavbu ekologického bydlení. To znamená pořídit si dům, který bude mít energetickou třídu A nebo B. Tu prokážete pomocí Průkazu energetické náročnosti budovy (PENB).
Aktuální předpisy stanovují, že všechny novostavby mohou být nanejvýš ve třídě B. Tedy pokud stavíte nový dům nebo kupujete novostavbu, o zelenou hypotéku můžete určitě požádat.
Další výhody
Jak už bylo zmíněno, u zelené hypotéky získáte nižší úroky. Kromě toho vás ale čekají i další výhody. Patří mezi ně např. odpuštění některých poplatků, levnější pojištění nemovitosti nebo domácnosti nebo možnost čerpat více peněz, než jste uvedli v žádosti.
U ekologického bydlení vás také čeká výrazná úspora energetických nákladů. Technologie využité v těchto domech pomohou snížit účty za vodu a energii.
Kdo zelenou hypotéku poskytuje
I když je zájem o zelené hypotéky vysoký, neposkytují je všechny banky. V současné době ji poskytuje ČSOB, Česká spořitelna, Banka Creditas, Komerční banka, Hypoteční banka, UniCredit Bank a Raiffeisenbank.