Hypotéku na nemovitost mohou získat i studenti. Musí ale splnit podmínky banky jako všichni. Jaké jsou možnosti financování vlastního bydlení pro studující si vysvětlíme v dnešním článku.

Ačkoliv vlastní bydlení si lidé hledají většinou až po získání první práce na hlavní pracovní úvazek, neplatí to tak vždy. Mnohdy se do toho pustí už jako studenti. Pořízení nemovitosti je totiž zajímavou alternativou k bydlení v pronájmu nebo na koleji. Když se jim ještě podaří část bytu/ domu pronajmout, získají pasivní příjem. Ten se pak může hodit třeba právě na splácení úvěru na bydlení. 

Na financování bydlení je přitom možné využít hypotéku, úvěr ze stavebního spoření nebo jiný úvěr pro studenty

Jak získat hypotéku

Základních podmínek k získání hypotéky je několik. Zájemce musí být starší 18 let a mít vlastní příjem. Banku bude také zajímat výše a zdroj příjmů. Nezáleží ale třeba na tom, zda jsou tyto příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. Liší se jenom způsob, jakým doloží výši příjmů – zaměstnanci předloží potvrzení od zaměstnavatele, u OSVČ je tímto dokladem daňové přiznání.

Banka se bude také zajímat o výdaje v podobě splátek dalších úvěrů. A zkontrolují si zájemcovu úvěrovou historii a bezdlužnost. Záznam v registru dlužníků či nedoplatek na zdravotním či sociálním pojištění může šanci na úvěr úplně zhatit. 

Mírnější podmínky pro mladší žadatele

Žadatelé o hypotéku do 36 let mají jednu výhodu oproti těm starším – horní hranice ukazatele LTV je nastavena na 90 %. A co to znamená? Mladý žadatel musí mít naspořenou pouze desetinu z hodnoty zastavené nemovitosti. Zájemci nad 36 let mají LTV nastavené na 80 %. Než dostanou hypotéku musí tedy ušetřit více peněz. 

Hypotéka bez trvalého příjmu

Pokud student nemá pravidelný příjem, existují způsoby jak i přesto získat hypotéku. Musí ji místo něj sjednat rodiče či prarodiče. V takovém případě student do hypotéky vůbec nevstupuje. Jinak to je v případě, že žádost o hypotéku podávají manželé nebo společně žijící partneři, z nichž jeden studuje. Do vyřizování hypotéky vstupují oba, banka počítá pouze příjmy vydělávající osoby.