Ve virtuálním světě – na internetu – lidé běžně fungují už mnoho desítek let. A i ti postupně stárnou a umírají. Po nich pak může zůstat digitální majetek v podobě nejrůznějších účtů. Jejich hodnota přitom může být statisícová až milionová. Když jde o dědictví, všichni se zajímají o to hmotné. Málokdo pak řeší to digitální. Což je velká chyba. 

Už v roce 2011 měl průměrný uživatel internetu až 20 účtů v různých aplikacích, v roce 2021 to pak bylo průměrně až 45. Digitální majetek má pak každý takový uživatel. A co tedy do digitálního dědictví spadá?

  • účty kryptoměn, platebních technologií (PayPal, Stripe,…), sázkových kanceláří, k online hrám, inzertních a prodejních portálů, ve video aplikacích (YouTube, Vimeo,…), k sociálním sítím (Twitter, TikTok, Facebook,…), k online kurzům, k různým aplikacím (fitness hodinky,…), hudebních aplikací (Spotify, iTunes), v eshopech, fotobank, seznamovacích portálů
  • virtuální peníze v různých aplikacích, přístupy placených médií (noviny, časopisy, TV) a kanálů (Netflix, HBO Max, Disney+,…), přístupy k účetním a CRM aplikacím, věrnostní programy (míle u leteckých společností,…) a další

Jak už bylo řečeno, o to, co se stane s digitálním majetkem se málokdo zajímá. Často se na něj zapomíná i v případě dědického řízení. Sami pozůstalí totiž někdy nevědí, že něco takového existuje. Není neobvyklé, že propadne až milionová hodnota aktiv.

Vyplatí se mít přehled

Pokud nemají pozůstalí přehled o virtuálních aktivitách zemřelého, není v silách notáře to zjistit. Být připraven se proto vyplatí. Možností je několik. Jelikož se vlastnictví účtů velmi často mění, není praktické uvádět jejich celý seznam do závěti. Bylo by potřeba ji velmi často přepisovat, aby byl výčet aktuální. Lepším řešením je uložit podobný seznam (včetně hesel) do bezpečností schránky nebo trezoru a tu pak učinit předmětem dědictví

Majitelům populárních účtů na sociálních sítích často plynou nemalé příjmy. V takovém případě by mělo být to, jak se s účtem po smrti majitele naloží, pečlivě ošetřeno. Je možné jmenovat osobu, která bude účet nadále spravovat, nebo ho zruší. To znamená, že stáhne veškerý obsah, informuje followery a po provozovateli bude požadovat zrušení.

Dědická posloupnost

Když není sepsána závěť, tak i digitální majetek bude přerozdělen podle pravidel dědické posloupnosti. Komplikace ale mohou nastat, pokud dědicové neznají přístupové údaje k účtům. Může následovat náročný proces, jak se k obsahu účtu dostat. Neexistuje ani návod, jak postupovat. Každý provozovatel má totiž vlastní pravidla. A klidně se může stát, že i když máte usnesení, že jste dědicem daného účtu, nemusíte se k němu nutně dostat.