Chaty a chalupy jsou oblíbeným místem Čechů. kde tráví dovolenou či prodloužené víkendy. A to jak s rodinou, tak s přáteli. Dobrou zprávou je, že i na rekreační objekt, jakým chaty i chalupy jsou, si můžete vzít hypotéku. Má to ale několik podmínek. V dnešním článku si je představíme.

Obecně lze říci, že banky jsou při poskytování úvěrů na rekreační objekty mnohem opatrnější než u těch na pořízení bytu či domu. Vyžadují např. mnohem více vlastních zdrojů. Zpravidla poskytují hypotéku ve výši maximálně 70 % odhadní ceny nemovitosti. Ale není to pravidlem, záleží na konkrétních parametrech.

Jakou rekreační nemovitost přijme banka do zástavy?

Jak už bylo řečeno, u úvěrů na chaty a chalupy bývají banky opatrnější. Nepřijmou tedy jako zástavu za úvěr každý rekreační objekt. Např. aby objekt mohl být zástavou, musí mít přiděleno evidenční i popisné číslo. Zde bývá problém s chatami, které mají zpravidla pouze to evidenční. To, jaké čísla rekreační objekt má, vám sdělí prodávající či makléř. Informaci je možné si ověřit na katastru nemovitostí.

Další podmínkou přijetí do zástavy je to, že nemovitost musí stát na vlastním pozemku. V rekreačních oblastech chaty často stojí na pozemcích, které jsou pouze v dlouhodobém pronájmu (např. od Lesů ČR nebo přilehlé obce). K pozemku také musí vést veřejně přístupná komunikace. Odlehlé chaty, ke kterým se dostanete pouze pěšky, banky nepřijmou. Důležité je i to, aby příjezdová cesta nevedla přes pozemky jiným majitelů. Pokud povede, banka bude chtít souhlas těchto majitelů, nebo dokonce sjednání věcného břemena.

Roli při udělení hypotéky na rekreační objekt hraje také jeho vybavenost. Banky často berou zřetel na to, zda je chata či chalupa vybavená tak, že by se dala obývat celoročně. Odhadce bude zkoumat, zda má objekt funkční koupelnu, splachovací záchod, zdroj vytápění, kuchyň, elektrickou přípojku nebo zdroj pitné vody. Ten nemusí být z veřejného vodovodu, stačí vlastní studna. Pokud to vše nemovitost splňuje a může být brána prakticky jako rodinný dům, může banka poskytnout úvěr ve výši jako na rodinný dům. Stačit vám budou vlastní zdroje ve výši 10 až 20 % z hodnoty nemovitosti.