Radost z toho, že jste našli vysněný, vás nesmí ukolébat. Před úspěšným nastěhováním vás ještě čeká několik kroků. Především v právní a legislativní oblasti. Na co vše si dát pozor si ukážeme v dnešním článku.

Nákup bytu nebo jakékoliv nemovitosti není levná záležitost, proto je důležité si všechno ještě před podpisem smlouvy zkontrolovat a prověřit. V ideálním případě se obraťte na odborníka – realitní kancelář, makléř či jiný specialista. Ti pomohou nejen s nalezením správné nemovitosti, ale také s administrativou a právní stránkou věci.

Nahlédněte do katastru

Každá nemovitost by měla projít základní analýzou právního stavu. Důležité informace seženete z výpisu katastru nemovitostí. V něm jsou uvedené údaje o vlastníkovi (vlastnících), vadách, jestli se k němu nevztahují nějaká práva (zástavní právo, věcná břemena, exekuce apod.), jak vlastník nemovitost získal (dědictví, koupě, dar), nebo jestli jde doopravdy o bytový prostor. 

V případě, že zjistíte, že je více vlastníků, neznamená to nutně problém. Často to jsou manželé a v takovém případě si jenom ohlídejte, že oba s prodejem souhlasí – oba musí podepsat smlouvu. Více vlastníků, kteří nejsou manželé, má často nemovitost, která prošla dědickým řízením. Tam musí prodej probíhat přes jednoho vlastníka, který má od ostatních plnou moc, nebo budete muset řešit všechny náležitosti se všemi majiteli (a všichni musí podepsat smlouvu).

Jestliže na listu vlastnictví vedle nemovitosti uvidíte písmeno P, od nákupu odstupte. P jako plomba znamená, že mění stav nemovitosti. Může se měnit majitel, probíhá převod do soukromého vlastnictví nebo třeba soudní spor. V případě, že je na nemovitosti zástavní právo, není třeba se znepokojovat. Zpravidla je to kvůli hypotečnímu úvěru. Stačí si prověřit, že hypotéka je u spolehlivé banky. Zástava se vyřeší převzetím hypotéky, nebo vyplacením zástavního práva.

Technický stav a okolí

Technický stav bytu nejlépe ověříte při prohlídce bytu. Důležité je se ptát. Zeptejte se na na stáří rozvodů plynu a elektřiny; v jakém stavu jsou stoupačky, okna, dveře, kuchyň, koupelna; je byt zateplen; kdy byl byt rekonstruován; co v bytě zůstává. Zaměřte se na detaily – praskliny, plísně, vlhké stěny atd. I zde můžete využít služby odborníka, který skryté vady pomůže odhalit.

Stejně jako samotná nemovitost je podstatné také jeho okolí. Zkontrolujte si dopravní dostupnost, občanskou vybavenost v okolí (školy, obchody, pošta, úřady atd.), sportovní vyžití, infrastrukturu městské dopravy nebo kulturní a společenské vyžití.

Rezervační smlouva poplatek

Rezervační smlouva je standardním dokumentem, který provází každý nákup nemovitosti. Dokazuje se tím vážný zájem kupujícího a prodejce se tím zavazuje, že nemovitost už nebude dále nabízet. Když využijete služby realitní kanceláře, trvejte na trojstranné smlouvě. Máte tak jistotu, že všechny strany splní to, k čemu se zavázaly. Podpis rezervační smlouvy neberte na lehkou váhu. Pokud smlouvu podepíše a nakonec si rozmyslíte, čekají vás velké poplatky.