Prvního července proběhne změna, která se dotkne každého, kdo ještě někdy používá hotovost. Tímto datem totiž nebude již možné některými bankovkami platit. Týká se to bankovek v hodnotě od 100 do 2 000 Kč. Nemusíte se ale bát, neplatné bankovky bude možné vyměnit. Jak na to a co k zneplatnění některých bankovek ČNB vedlo, si vysvětlíme v dnešním článku.

Sjednocení

Česká národní banka svůj krok vyřazení části bankovek vysvětluje potřebou sjednotit jejich vzor. Při pozorném sledování totiž zjistíte, že Českou republikou kolují bankovky ve zmiňovaných hodnotách ve dvou různých provedení. Zavedení pouze jednoho platného vzoru urychlí proces zpracování bankovek v ČNB a zjednoduší život jak obyvatelům republiky, tak i cizincům. Zmizí totiž obavy z toho zda je starší vzorek platný, nebo zda nejde dokonce o padělek.

Jak poznat bankovky s končící platností

Stahované bankovky nejlépe poznáte podle stříbrného proužku. Na starším (a končícím) vzoru je proužek úzký a nemění barvu. U těch nových je mnohem širší a mění barvu z hnědofialové na zelenou. Dalším způsobem rozpoznání bankovek je pomocí viditelného roku na lícní straně. Každá platná bankovka bude mít uvedený následující rok.

100 a 200 Kč: 2018; 500 Kč: 2009; 1 000 Kč: 2008; 2 000 Kč: 2007; 5 000 Kč: 1999/ 2009

Když najdete jakýkoliv jiný rok, tak bankovka přestane v červenci platit.

Výměna

Jak tedy vyměnit neplatné bankovky za nové? Pokud po prvním červenci u sebe najdete již prošlou bankovku, vymění vám ji za novou na každém zastoupení ČNB a v úvěrových institucích. To platí pro období od 1. července 2022 do 30. června 2024. Po tomto datu to bude možné pouze na pokladnách ČNB.