Když se člověk občas podívá na přehled zdravotní péče, které absolvoval, může být překvapen. Najednou zjistí, že prodělal operaci, ačkoliv na sále nikdy nebyl nebo zjistí, že mu trhaly osmičky, i když je má stále v puse. Můžete se dozvědět spoustu zajímavých informací. Ale vždy je nutné si uvědomit, že ve většině případů nejde o podvod ze strany lékařů, jedná se jen o administrativní chybu nebo nepozornost. I přesto je dobré si přehled zdravotní péče kontrolovat. A jak to udělat?

 

Požádejte pojišťovnu

Pokud si přejete vidět zmiňovaný přehled, je vaše zdravotní pojišťovna povinna vám ho jednou ročně bezplatně poslat. V něm najdete detailní seznam všech lékařských vyšetření v ordinacích, o provedených výkonech na sálech nebo jaké léky vám byly předepsány a jaký materiál byl na vše ošetření spotřebován. Dozvíte se tam tedy i celkovou sum, kterou si lékaři za vaše ošetření účtovali. O výpis můžete zažádat osobně na pobočce pojišťovny, popřípadě emailem nebo poštou. Vždy po uvedení identifikačních údajů.

 

Neoprávněné výkazy

A co dělat v případě, že na výpisu najdete některé položky, které neodpovídají? Opět kontaktujte pojišťovnu. Ta má povinnost podnět prošetřit. Jestliže zjistí závažné nebo opakované pochybení, může s daným lékařem ukončit smluvní vztah. Popřípadě předat záležitost policii. Ale ve většině případů jde o pouhý překlep, špatně zadané rodné číslo nebo špatný kód. Nastane-li taková situace, poplatky za vykázanou péči se stornují a lékař získané peníze vrátí.