Mnoho lidí řeší dilema, jestli raději platit nájem, nebo si zařídit hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody – vše si v článku představíme. 

Pokud zvolíte, že budete raději platit nájem, čeká vás svoboda. Kdykoliv budete chtít, můžete vypovědět nájemní smlouvu a odstěhovat se. Na druhou stranu budete celý život platit tržní nájemné. Když raději zvolíte splácení hypotéky, jednoho dne úvěr splatíte a nemovitost bude vaše. K rozhodování o tom, co je výhodnější, většina lidí porovnává měsíční splátku hypotéky a výši tržního nájemného. Co se tedy v současnosti vyplatí více?

V předchozích letech byl zájem o koupi bytů nebo domů obrovský. Mohly za to příznivé podmínky úrokové sazby a celková dostupnost hypoték. To byly hlavní důvody, proč většina Čechů stála o koupi vlastního bydlení. Naneštěstí nedostatek volných nemovitostí a vysoká poptávka po nich se do cen promítla zdražením. 

Letošní rok navíc přinesl také zdražení hypoték a zpřísnění podmínek jejich získání. Pro mnoho Čechů je tak nákup vlastního bydlení nemožný. Jediným řešením je pro ně tak podnájem. Ale i to bude kvůli vysoké inflaci dražší.

Jak to vypadá v konkrétních městech

V Praze je jednoznačně výhodnější bydlet v nájmu. Průměrné tržní nájemné za třípokojový byt (o výměře 60 metrů čtverečních) je v hlavním městě okolo 20 000 Kč za měsíc. Podobně velký byt koupíte v průměru za 7,5 milionu Kč. Při pořízení hypotéky se splatností 30 let a úrokové sazbě 4,39 % by byla měsíční splátka 26 259 Kč. Tento výpočet jasně ukazuje, že nájem je cenově výhodnější.

Podobně to vypadá také v Brně. Při použití stejného příkladu se ukazuje, že nájem bude necelých 16 tisíc korun a nákup vyjde na 6,5 milionu korun. Stejné podmínky hypotéky vedou k měsíční splátce necelých 23 000 Kč.

Jiná situace je v Ostravě. Tam jsou ceny nemovitostí nižší. Cena za 60 metrový byt je 3 milionů korun. Splátka hypotéky bude přibližně 10 500 Kč. Za pronájem naopak zaplatíte až 12 tisíc. Zde je tedy výhodnější pořídit si vlastní byt.