Konec fixace hypotéky znamená, že s hypotékou musíte nějak naložit. Nabízí se hned několik možností. Důležité je ale začít tuto záležitost řešit alespoň tři měsíce před koncem fixace.

Hypotéka je velmi často závazek až na několik desítek let. Proto je běžné, že úvěr, který vám vyhovoval při podpisu smlouvy, může být po několika letech nevýhodný. Právě z tohoto důvodu se podmínky úvěrů fixují jen na pár let. V České republice je to nejčastěji maximálně na pět.

Co můžete s hypotékou udělat

První možností je počkat, až vás s novou nabídkou úrokové sazby osloví vaše banka. Jedná se o pasivní řešení, které se vám nemusí vyplatit. Protože banka navrhne takové podmínky, které se hodí především jí.

V tuto chvíli také můžete zcela bezplatně splatit celou půjčku. To je samozřejmě možné kdykoliv, ale musíte přitom bance uhradit zákonem stanovené účelně vynaložené náklady.

Poslední možností je hypotéku refinancovat. O sdělení nabídky oslovte nejen svoji banku, ale i další bankovní ústavy. Jednoduše si tak můžete vyjednat ty nejlepší podmínky. Navíc se tím vytváří konkurenční prostor. O situaci na trhu a o úrokové sazby se ale vyplatí zajímat průběžně. Refinancovat hypotéku můžete i během fixačního období.

Refinancování hypotéky

Když jsou vhodné podmínky, neváhejte a hypotéku refinancujte. Získáte toho hodně, nejen výhodnější úrokové sazby. Při refinancování si s bankou můžete domluvit úplně nové podmínky splácení – od nižších poplatků nebo měsíční splátky, přes zvýšení půjčené sumy až po novou dobu splácení a délku fixačního období.