Důvodů k odložení pořízení si vlastního bydlení je mnoho – nedostatek stavebního materiálu, vysoký růst cen nemovitostí nebo i chybějící pracovníci na stavbu. Pokud jste ale už podepsali hypoteční smlouvu a teď nechcete či nemůžete čerpat získaný úvěr, nebude to jen tak. S největší pravděpodobností vás čekají za zrušení sankce. V článku se dozvíte, jak vysoké asi budou a jak hypoteční úvěr správně vypovědět.

Zrušení hypotéky

Při sjednávání hypotéky je nutné podepsat úvěrovou dokumentaci. Tam kromě podmínek čerpání hypotéky najdete i aktuální sazebník banky. A právě v něm je uvedena i výše sankcí při nečerpání nebo nedočerpání úvěru.

Sankce za zrušení hypotéky obvykle bývají do 5 % z výše úvěru. Ale vzhledem k tomu, že hypotéky jsou v řádech milionů, sankce budou statisícové. Což rozhodně není zanedbatelná částka. Trochu jiná situace nastává v případě, že zrušení nebylo vaším rozhodnutím. Může se stát, že prodávající na poslední chvíli odstoupí od smlouvy, stavební firma přestane stavět nebo se zpozdí, domácnost se dostane do tíživé situace, dojde k úmrtí apod. V případě podobných závažných důvodů může banka od sankcí odstoupit.

Jak na zrušení?

Jestliže se rozhodnete/ jste nucení hypotéku nečerpat, musíte bance doručit žádost o zrušení podepsaného úvěru. V ní uveďte důvody k tomuto rozhodnutí. Vysvětlení by mělo být co nejpodrobnější, protože právě podle něj bude banka nastavovat výši sankce. Banku můžete samozřejmě informovat i přes zprostředkovatele.