Poskytovatelů finančních služeb je v současné době tolik, že je pro laika velmi složité si mezi nimi vybrat. Nejde však jen o to, vybrat poskytovatele, ale také rozlišit mezi nimi, kteří jsou výhodní a kteří mohou představovat riziko. Při vybírání půjčky mějte stále na paměti, že základem jsou vždy transparentní podmínky. Snadným zdrojem financí pro řešení krátkodobého nedostatku peněz je například rychlá online půjčka, která se však může stát stejně rychlou cestou do ještě větších problémů. Níže je několik rad, na které byste měli brát zřetel.

Průzkum poskytovatelů

Až budete vědět, jaký typ úvěru chcete a co od něj požadujete, udělejte si malý průzkum poskytovatelů, kteří odpovídající produkt nabízejí. Neberte první nabídku, která vás zaujme, jelikož jinde můžete pořídit lépe. Pokud na peníze spěcháte, můžete být zbrklí, ale skutečně se vyplatí výběru věnovat nějaký čas.

Zjistěte si informace o vašem poskytovateli

Na různých černých listinách a v recenzích na internetu se dozvíte řadu důležitých poznatků. Nenechte se nalákat ani zvučným jménem. Ověřte si pravdivost údajů o adrese a kontaktním spojením a také, zda je zapsán v obchodním rejstříku.

Pozor na obchodní podmínky

Pročítat smlouvy a hlavně obchodní podmínky se nechce nikomu a to zvláště, když jsou napsané „nesrozumitelným“ jazykem a drobným písmem. Pokud si berete vyšší půjčku, vyplatí se konzultace s právníkem, nebo alespoň s někým, kdo takovým věcem rozumí.

RPSN, úroková sazba a skryté poplatky

Nestačí se spokojit pouze se znalostí úrokové sazby, ale důležitým ukazatelem je tzv. RPSN. Že jste o tom slyšeli, ale nevíte, o co se jedná? To je roční procentuální sazba nákladů, tedy souhrn všech nákladů, které za rok zaplatíte vedle splátek navíc. Někteří poskytovatelé lákají zájemce na nižší úrok a někde ukryjí fakt, že RPSN je podstatně vyšší.

Sankce, penále a pokuty

Pokud se opozdíte s placením, nebudou na vás brány žádné ohledy. Je to pro poskytovatele hlavně byznys a někteří dokonce kalkulují s tím, že si žadatelé neprostudují penalizace a sankce. Nabídnou vám půjčku, která vypadá výhodně, ale nakonec nejvíce vydělají na sankcích a pokutách.