Dluhopisy jsou již tradičním způsobem investování do menších i větších firem a také do státu. Jedná se zpravidla o střednědobou a dlouhodobou investici. V dnešním článku si proto stručně představíme, co dluhopis vlastně je, do čeho lze investovat a také to, jaká existují rizika.

 

Dluhopis

Dluhopis je cenný papír. Investor ho koupí a tím vlastně půjčuje emitentovi (ten, kdo dluhopis vydal) peníze. Tuto půjčku bude investor v budoucnu požadovat zpět spolu s úrokovým výnosem. Pokud tedy máte volné finanční prostředky, které chcete investovat, aby vám z nich na běžných a spořících účtech neukrajovala inflace, dluhopisy jsou jedním z bezpečnějších způsobů, jak to udělat.

 

Státní a korporátní dluhopisy

Korporátní (také soukromé) dluhopisy může vydat jakákoliv firma, včetně soukromé osoby. Zvláště zde se tedy vyplatí prozkoumat finanční situaci emitora a jeho plány do budoucna. Ohlídejte si také to, že vydané dluhopisy jsou něčím jištěny. Kdybyste investovali do firmy, která zkrachuje, mohli byste o svoje peníze přijít. Kromě ostatních vydávají dluhopisy také banky – jsou speciálním druhem korporátních bond. Díky vysoké finanční stabilitě bank jsou jejich bondy považovány za jeden z nejbezpečnějších korporátních dluhopisů.

Státní dluhopisy vydává stát, u nás konkrétně Ministerstvo financí ČR. To pravidelně zveřejňuje na svých stránkách emisní kalendář a z něj se investor dozví, kdy budou státní dluhopisy a státní pokladničkové poukázky (krátkodobé dluhopisy) opět emitovány. Státní dluhopisy jsou považovány za velmi bezpečné v případě, že je stát ekonomicky stabilní a že má vysoký úvěrový rating.

 

Rizika

V případě, že se rozhodne do dluhopisů investovat, hodí se uvědomit některá rizika, která to přináší. Není bezpečné investovat do nově vzniklých společností bez historie. Takové vznikající firmy pravděpodobně nedosáhnou na půjčku v bance a díky tomu, že jde zpravidla o malá s.r.o., nemohou vydávat akcie, tak se rozhodnou právě pro dluhopisy. Samozřejmě ne vždy taková investice skončí špatně, ale je třeba si uvědomit přítomné riziko, které rozhodně není zanedbatelné.

Mnohem bezpečnější jsou státní dluhopisy. Ale ani zde to není absolutní. Každý si ještě vzpomene na situaci Řecka, které zasáhla ekonomická krize překvapivých rozměrů. V takovém případě jsou i státní dluhopisy velkým rizikem.