Trávíte celé léto u moře, nebo si zimu neumíte představit bez lyžování v Alpách? V tom případě vás už pravděpodobně někdy napadlo, že by bylo skvělé si v oblíbených zahraničních destinacích pořídit nemovitost. Možná vám to doteď připadalo jen jako sen, ale nemusí to tak být. I nemovitost v zahraničí je možné financovat hypotékou. Co je k jejímu získání potřeba si ukážeme v dnešním článku.

Než se rozhodnete si pořídit nemovitost v zahraničí, zvažte všechna pro a proti takové investice. Jasnou výhodou je to, že vždy budete pobývat ve svém. Nemovitost si zařídíte po svém a navštívit ji můžete kdykoliv. Nemusíte nic složitě vybírat a zamlouvat. Naopak prostory můžete sami pronajímat a mít tak příjem navíc. 

Na druhou stranu budete mít při vlastnění zahraniční nemovitosti také mnohé výdaje. A nebudou to jenom platby za spotřebované energie a služby. Pravděpodobně budete muset platit za pravidelnou údržbu a správu prostorů. V případě vlastnění apartmánu v nějakém větším komplexu vás mohou čekat poplatky za využívání společného bazénu, zahrad nebo provoz recepce. A pokud budete prostory pronajímat, počítejte s poplatky za úklid a za využití rezervačních ubytovacích služeb. 

Úvěr na nemovitost v zahraničí

Jak už bylo řečeno, při nákupu nemovitosti mimo ČR můžete využít úvěr. Nejde však o klasickou hypotéku. Aby tuzemské banky poskytly hypoteční úvěr, potřebují do zástavy nemovitost, která se nachází na území České republiky. Účelovou hypotéku na nákup v zahraničí použít nemůžete. Řešením je tedy neúčelová hypotéka nebo úplně jiný typ úvěru.

Při sjednání neúčelového úvěru můžete peníze využít na cokoliv. Banka potřebuje znát výši vašich příjmů a kvalitu zajištění. Na financování zahraničního objektu můžete využít tzv. americkou hypotéku. Banku v tomto případě nezajímá kupní smlouva a po schválení pošle peníze přímo na váš účet. Podmínkou schválení je ručení nemovitostí, která bude na území ČR. Musíte ale počítat také s několik nevýhodami. Oproti klasické hypotéce vás čeká vyšší úroková sazba a s kratší doba na splacení (maximálně 20 let). Úvěr dostanete maximálně do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti.