Začít myslet na důchod včas je velmi důležité. Spoléhat na důchod vyplácený státem je totiž dost riskantní. Proto jestli si chcete udržet určitou životní úroveň, je lepší spoléhat na vlastní úspory. Kdy je tedy nejlepší se spořením začít a jaké jsou možnosti?

Nejvyužívanějším druhem důchodového spoření je doplňkové penzijní spoření, dříve nazývané penzijní připojištění. Pojí se s ním totiž hned několik výhod, např. při splnění určitých podmínek je možné počítat s finančním příspěvkem od státu a mnozí zaměstnavatelé na něj také přispívají.

Kolik si našetřit

Kolik si plánujete našetřit záleží především na vašich cílech a životní úrovni, na kterou jste zvyklí. Obecně se doporučuje našetřit alespoň 2 miliony korun. I když budete chtít jinou cílovou částku, je dobré si ji ale stanovit dopředu. Mít jasné plány a cíle. S plánováním spoření vám pomohou nejrůznější kalkulačky volně dostupné na internetu. Po zadání cílové částky vám spočítají výši měsíčního vkladu a nutnou délku spoření.

Kdy se spořením začít

V případě důchodového spoření platí, že čím dřív začnete, tím menší měsíční částky budete muset odkládat. K dosažení cílové částky tak bude stačit odkládat nižší stovky korun. To platí, pokud budete spořit desítky let. Pokud ale začnete třeba až ve čtyřiceti budete muset odkládat mnohem větší částky. Samozřejmě ale neplatí, že začít spořit v pozdějším věku nemá cenu. Právě naopak. Jakákoliv naspořená suma se bude v důchodu hodit.

Příspěvek od zaměstnavatele

Řada zaměstnavatelů pravidelně přispívá svým zaměstnancům na životní a penzijní spoření. Bývá to zpravidla jeden z nabízených bonusů. A vyplatí se ho využít. Tyto příspěvky totiž dokáží cílovou částku výrazně navýšit. Klidně i o více než polovinu.

Jaké penzijní spoření vybrat

Jednotlivá doplňková penzijní spoření se od sebe liší způsobem, jakým zhodnocují uložené peníze. Proto se vždy primárně rozhodujte s ohledem na to, jak dlouho chcete spořit. To jaké daňové zvýhodnění budete mít nebo jaká bude výše státních příspěvku, by mělo být až sekundární.