Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, neboli podnikatel, pravděpodobně jste už někdy přemýšleli o tom, jak bude jednou vypadat váš důchod. Podnikatelé na sociálním pojištění obecně odvádí méně než zaměstnanci, což znamená i menší státní důchod. Je proto potřeba se připravit dopředu a čím dříve začnete, tím lépe. Jedině tak si zajistíte, že celý důchod nestrávíte s obavami o peníze. 

K přiznání starobního důchodu musí podnikatelé i zaměstnanci splnit dvě podmínky. Musíte se dostat do důchodového věku a alespoň 35 let si platit sociální pojištění. Do této doby samozřejmě počítá také náhradní pojištění tedy období, kdy jste pečovali o dítě nebo jste byli přihlášení na pracovním úřadě. Při určování výše státního důchodu se berou v potaz pouze příjmy, ze kterých jste sociální pojištění zaplatili. Vedlejší činnosti se vám do konečné výše nezapočítají.

Ačkoliv výši důchodů může ovlivnit řada faktorů jako inflace nebo různá vládní rozhodnutí, odvedené sociální pojištění je tím, co jej ovlivňuje primárně. Problémem, je, že OSVČ odvede v průměru dvakrát méně než zaměstnavatel za zaměstnance. Což znamená, že průměrný důchod OSVČ je často nižší než státní průměr.

Pokud s tím něco jako podnikatel chcete dělat, máme pro vás tři tipy, které vám pomohou zajistit si lepší důchod. Protože spoléhat se pouze na stát není dobrý nápad.

Zvyšte si vyměřovací základ

Váš vyměřovací základ si spočítáte velmi jednoduše – svůj zisk (příjmy mínus výdaje) vydělte dvěma. Pokud si chcete tento základ zvýšit, uveďte to v Přehledu o příjmech a výdajích pro Správu sociálního zabezpečení. Tím se vám sice zvýší měsíční zálohy, ale také budete mít v budoucnu vyšší důchod.

Penzijní spoření

Penzijní spoření je nejlepší nástroj k tomu, abyste ušetřili nějaké peníze na důchod. A čím dříve s tímto spořením začnete, tím lépe – vzhledem k delší době spoření, můžete posílat nižší částky a stejně si našetříte hodně. 

Investujte

Ukládejte si peníze tam, kde se mohou dobře zhodnotit, tedy do zlata, akcií či nemovitostí. Důležité je vhodně načasovat nákup a pak také prodej, abyste z obojí získali co nejvíce. Předtím než budete investovat větší částku, nezapomeňte se poradit s odborníkem.