Úroková sazba za hypotéky neustále roste. V dubnu byla dvě setiny procenta od 2 %. A to byl teprve začátek, od té doby sazby jenom rostou a v některých bankách jsou již přes 2,5 %. Přesto všechno je o hypotéky zájem rekordní. 

Rok 2021 je prozatím pro banky rekordní, aspoň co se týče půjčených peněz na hypotéky. Jenom v březnu překročil objem půjčených peněz 45 miliard. To byl zatím nejsilnější měsíc, ale ani ostatní za ním příliš nezaostávají. V dubnu to bylo o přibližně 5 miliard méně. Celkově tak první 4 měsíce přinesly bankám 140 miliard. Pro srovnání výše půjček za celý rok 2020 byla 254 miliard. Po velmi silném začátku roku lze však v jeho druhé půlce předpokládat zpomalení. Přesto bude rok 2020 pravděpodobně překonán.

 

Drahé nemovitosti

Jedním z důvodů, proč je objem půjčených peněz tak obrovský, jsou drahé nemovitosti. Ceny bytů, domů a pozemků neustále rostou (za poslední rok až o 16 %). A vzhledem k tomu, že poptávka po bydlení stále výrazně převyšuje poptávku, nedá se očekávat ani snížení jejich prodejních cen.

Větší ceny hypoték by mohly zájem zmenšit, propad naneštěstí nebude tak velký, aby se nemovitosti zlevnily. Nanejvýše to může stabilizovat ceny.