Skoro rok zažívala Česká republika nebývalý pád hypotečních úrokových sazeb. To je ale od března pomalu minulostí. Část bankovních společností se totiž pustila do zdražování hypoték a další budou jistě následovat. 

Nízké hypoteční úrokové sazby nahrávaly tomu, aby Češi sjednávali hypoteční úvěry. A taky se tak stalo. Byly uzavřeny úvěry v hodnotě přes 250 miliard a tato částka se stala jednoznačně nejvyšší v historii. A dalších 65 miliard poskytly v úvěrech na bydlení stavební spořitelny. A není se čemu divit. Od druhého čtvrtletí roku 2020 klesaly úrokové sazby až pod hranici 2 %. 

 

Mírné zdražování

Podobnému zlevňování je však naneštěstí konec. První banky začaly zvedat úrokové sazby o 0,1 až 0,2 procentního bodu. K podobnému zdražení přistoupily letos Moneta, mBank i UniCredit Bank. Později v březnu se k nim připojila skupina ČSOB, kam spadá Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna. Ostatní banky podobné zvýšení úrokové sazby nevylučují, ale zatím stále vyčkávají. Především na to, jak zareaguje trh.

 

Zdražování se protáhne

Většina ekonomů se shoduje na tom, že období dlouhodobého snižování cen hypoték končí. Naopak se musíme připravit na období, kdy se ceny budou jenom zvyšovat. Zvlášť v momentě, kdy se naplno projeví inflace.