Díky zvyšování úrokových sazeb u vkladů se stavební spoření stává čím dál atraktivnější. Roční výnos se v nich – s ohledem na vyšší sazby, nulový poplatek za sjednání a státní příspěvek – dostane přes 4 %. Ačkoliv to není dost na poražení inflace, stavební spoření nepřestalo být výhodné. 

Většina bank reagovala na zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou tak, že zvýšila úrokové sazby u svých spořících produktů. Podobně zareagovaly také stavební spořitelny a většina zhodnocuje vklady svých klientů vyšší sazbou. Někde to je ale bohužel jenom pro nové klienty. Jak to tedy vypadá u jednotlivých bank?

 

Lepší sazby jen pro nové klienty

Výhodnější sazby pouze pro nové klienty připravila Moneta Stavební spořitelna. Od listopadu již dvakrát zvýšila úrokovou sazbu a nyní platí, že při novém sjednání spoření získají zákazníci úrokovou sazbu 1,5 % ročně. A pokud navíc dojde ke sjednání online, není nutné hradit poplatky. Od 1. prosince to vypadá podobně také u Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) – i zde noví klienti budou mít úročení vkladů na 1,5 % ročně.

U Modré pyramidy při sjednání nové smlouvy také platí výhodnější sazba. Ta se skládá ze základní sazby ve výši 0,5 % a z úrokového bonusu ve výši jednoho procenta pro smlouvy s cílovou částkou do 300 000 Kč. Modrá pyramida také neúčtuje žádné poplatky za sjednání spoření.

 

Lepší sazby také pro stávající klienty

Úrok na stavebním spoření se v listopadu zvýšil na 1,5 % ročně také v Reiffeisein stavební spořitelně. A to i pro stávající klienty, jedinou podmínkou je minimální cílová částka v hodnotě 200 000 Kč. Noví klienti navíc nemusí platit poplatky za sjednání.

Modrá pyramida nabízí od prosince lepší sazbu také pro stávající klienty. A to v případě, že si smlouvu prodlouží o 3 nebo 6 let – v takovém případě získají k základní sazbě ve výši 0,5 % ještě bonus 1,3 % ročně.

Úrokové sazby neaktualizovala jenom ČSOB Stavební spořitelna. Jejich základní úroková sazba je 0,6 % ročně. Při pravidelném měsíčním spoření ve variantě Aktiv Plus získají klienti roční bonus 0,4 % – ten je vyplácen při ukončení smlouvy výpovědí po šesti letech od jejího uzavření.