Na zahradě si můžete postavit téměř cokoliv – od malé kůlny až po velký bazén. Jediné, na co pamatujte, je to, že některé objekty můžete stavět pouze po splnění zákonných podmínek – zpravidla se jedná o souhlas stavebního úřadu. Platí tak, že je sice možné postavit si cokoliv, ale potřebujete k tomu povolení. Před jakoukoliv stavbou se proto na stavebním úřadě informujte, jaké povinnosti je třeba splnit. 

Kdy je potřeba územní souhlas

To, kdy je nutné opatřit si územní souhlas se stavbou, je uvedeno ve stavebním zákoně v paragrafu 79. Územní souhlas nepotřebuje pergola do výšky 5 metrů se zastavěnou plochou do 25 metrů čtverečních a také bazén, jehož rozloha nepřesáhne 40 metrů čtverečních. Dále není potřeba ani u nepodsklepených staveb s rozlohou maximálně 25 metrů čtverečních, s výškou do 5 metrů a jedním nadzemním podlažím. Tato stavba zároveň nesmí mít obytné místnosti a sociální zařízení a také nesmí sloužit k podnikání, chovu zvířat, k výrobě či obchodování. Do této definice se tak nejčastěji vejdou garáže či sklepy. Naopak u větších budov nebo u budovy, která by měla sloužit k ubytování hostů, už je územní souhlas nutný. Ten budete potřebovat i při zřízení vodní nádrže s rozlohou větší než 100 metrů krychlových.

Ohlášení stavby a žádost o povolení

Ani získání územního souhlasu (nebo absence povinnosti ho mít) neznamená, že přeskočíte následující fázi – tedy stavební řízení. Pro povolení stavby platí jiná pravidla než pro udělení územního souhlasu. U garáží, kůlen či některých nepodsklepených staveb do 25 metrů čtverečních stavební povolení nepotřebujete. Pokud ale chcete postavit objekt větší než 25 metrů čtverečních nebo třeba chatičku pro hosty, musíte úřadu už stavbu ohlásit a získat na ni povolení.

Zápis do katastru nemovitostí

Trochu jiná pravidla než v předchozí části platí při zápisu staveb do katastru nemovitostí. Tam se totiž musí zapsat i ty, k jejichž stavbě nebylo potřeba stavební povolení. Musí se zapsat také stavby, které plní doplňkovou funkci ke stavbě hlavní, např. veranda či zimní zahrada. Naopak se neeviduje nic, co vlastně není stavbou, tedy různé pergoly, bazény apod.