Nákupu jakékoliv nemovitosti vždy předchází osobní prohlídka. Máte při ní možnost si ověřit, že co prodejce slibuje, doopravdy platí. Pravdu nejlépe zjistíte tak, že se správně zeptáte. V článku vám ukážeme, co vše si během prohlídky ohlídat. 

Klíčovým parametrem při výběru rodinného domu je jeho lokalita. Nejvyhledávanější jsou ty nacházející se v obcích s dobrou občanskou vybaveností a v blízkosti velkých měst. Oproti, např. domům přímo ve městech jsou cenově výhodnější. Před nákupem si okolí důkladně prostudujte. Vše potřebné byste měli zjistit ze stránek obce či města. Pokud máte děti, ohlídejte si dostupnost škol či školek, hřišť nebo sportovišť. Podstatné je mít v blízkosti lékaře nebo obchody. Zajímejte se také o dopravní dostupnost. Dostupné spojení veřejné dopravy může být velkou výhodou.

Územní plán

Volných ploch k zástavbě je v okolí měst velký nedostatek. Na těch volných se buduje ledacos – domy, silnice, skladovací haly a další objekty. Aby vás v budoucnu nečekalo nepříjemné překvapení v podobě stavby velkého nákupního centra či silnice hned za domem, nahlédněte dopředu do územního plánu. Ten obsahuje informace o základní koncepci rozvoje obce. Z něj vyčtete, k čemu se plochy mohou využít, jak vysoké a široké budovy na nich mohou stát apod.

Na co se při nákupu zaměřit

Při výběru rodinného domu máte na výběr ze tří možností: novostavba, hrubá či starší stavba. V případě hrubé stavby kupujete částečně postavenou stavbu, kterou si dokončíte podle vlastního vkusu. Důležité je ověřit si, co je její součástí. Neexistuje totiž přesná definice a každá stavební firma ji může chápat jinak.

Ať už se rozhodnete pro nákup kteréhokoliv domu, zkontrolujte si kvalitu provedených stavebních prací. Vyplatí se proto pozvat nezávislého stavebního odborníka. Ten by vám měl pomoci odhalit skryté vady. Pokud nějaké objeví, můžete požadovat jejich odstranění. Vyžádejte si také projektovou dokumentaci a stavební povolení.

Starší domy mají tu výhodu, že jsou levnější než novostavby. Na druhou stranu podobné domy velmi často vyžadují rekonstrukci. Je proto podstatné důsledně zkontrolovat technický stav domu. Aby vás později nepřekvapila cena nutných oprav. Obzvláště se prodraží výměna staré střechy, opravy nefunkční hydroizolace, statické zajištění domu nebo výměna oken a dveří.

Na co se ptát

Na první prohlídce je dobré mít nejen zástupce realitní kanceláře, ale také majitele domu. Snažte se zjistit co nejvíce informací. Ptejte na rok výstavby domu, jakým způsobem je dům vytápěn, které inženýrské sítě jsou k domu přivedeny, co bylo během let na domě opraveno, jestli bylo něco přistaveno či rozšířeno nebo jestli má dům nějaké závady. Představu o tom, jak vysoké jsou náklady spojené s užíváním domu, si uděláte z vyúčtování za spotřebované energie za poslední rok. Vyžádejte si od majitelů. Zajímejte se také o to, jací jsou sousedé. Dobré vztahy se sousedy se hodí především v momentě, kdy budete potřebovat souhlas s rekonstrukcí domu nebo s jeho rozšířením.

Nechte si také předložit aktuální výpis z vlastnického listu. Při nákupu přes realitní kancelář ho získáte automaticky získáte přímo od nich. Z tohoto dokumentu zjistíte všechny vlastníky nemovitosti a také případně všechny věcná břemena nebo zástavní práva. Pokud by byl dům ve společném jmění manželů, potřebujete podpis obou vlastníků.