Máte dobrou práci, slušnou výplatu a přesto nejste schopni nic ušetřit? Každý měsíc vám chodí peníze na účet a všechny do dalšího měsíce záhadně zmizí? Buďte si jisti, že v tom nejste sami. Podobným problémem trpí mnoho lidí. Zbavit se ho přitom můžete osvojením několika zdravých finančních návyků. Dosáhnete tak větší finanční stability a jistoty. Vše si představíme v dnešním článku. 

Založte si účet na nečekané výdaje

Nečekané výdaje přichází zásadně v momentě, kdy se to nejméně hodí. Najednou se rozbije auto, pračka či něco jiného nebo vám úplně vypadnou příjmy. Všechny tyhle situace jsou velmi finančně náročné. Založte si proto spořící účet, na který si budete posílat peníze určené pouze pro nečekané nutné výdaje. Ideálně by na něm mělo dostatek prostředků na pokrytí životních nákladů na 3 až 6 měsíců v případě, že budete úplně bez příjmů. Důležité je nečerpat z něj prostředky na nic jiného. A jakmile nečekaná situace přijde a vy peníze vyčerpáte, začněte s obnovou hned, jak budete moci.

Účet na přání, zážitky a radosti

Spolu s účtem na nečekané nutné výdaje, si založte účet, kam si budete posílat peníze určené na nejrůznější radosti a přání. Ideálně si tam posílejte 10 % z každé výplaty.

Investujte

Peníze uložené na běžném účtu bohužel rychle ztrácejí na hodnotě. Nenápadně ale jistě je totiž užírá inflace. Zabezpečte si své peníze investováním. Pravidelně tak ukládejte alespoň 10 % z vaší výplaty. Čím více peněz si uložíte, tím rychleji porostou. Dejte si ale pozor na podvodné investiční nabídky. Protože, pokud něco zní až příliš dobře, než aby to byla pravda, tak to pravda nebude. Než někam pošlete peníze, vše si důkladně prostudujte a ujistěte se, že se jedná o legitimní nabídku. 

Nekupujte to, co si nemůžete dovolit

Snažte si vždy kupovat jenom to, co skutečně potřebujete nebo co vám udělá opravdovou radost. Nezadlužujte se kvůli věcem, které vám vaši investici nevrátí, nebo kvůli věcem, které máte na oslnění ostatních.

Vše zautomatizujte

Dobrou volbou je nastavit si trvalé příkazy. Tímto způsobem vám každý měsíc odejdou peníze na požadované spořící účty, aniž byste na to museli myslet. A jakmile všechno odejde, můžete si zbylé peníze užít bez výčitek.